sobota, 22 lutego 2014

Bloki akwarelowe . Omówienie .

Istnieją najróżniejsze bloki akwarelowe , Ja używam/ałam przynajmniej kilku rodzajów o różnej gramaturze i fakturze . Każdy na swój sposób lubiłam , Każdy z nich daje też różne możliwości . Na przykład pod względem precyzyjności rysunku . Myślę że taki post będzie  pomocny dla tych którzy dopiero zaczynają i dla tych którzy malują i własnie zastanawiają się czy nie zmienić bloku  na inny .

Pierwszy mój ulubiony blok

Etival Grain Torchon

OPIS PRODUCENTA: Clairefontaine blok do akwareli serii Etival, wysokiej jakości papier o fakturze grain torchon. Blok o rozmiarach 18 x 24cm zawiera 25 arkuszy papieru.
Papier wykonany w 100% z najczystszej celulozy. Bezkwasowy, znakomicie absorbuje wodę, utrzymując jednocześnie wysoką stabilnosć masy papierowej. Polecany dla profesjonalistów i osób rozpoczynających przygodę z malarstwem akwarelowym.

Jest stosunkowo drogi w porównaniu do bloków Fabrianno , ale ma 15 arkuszy papieru więcej i jest klejony w stały blok dookoła czym nie mogą się pochwalić wszystkie firmy . 
Po za tym ma niezwykłą chłonność papieru , a ślady farby pozostawione na nim płynnie przechodzą z koloru do koloru . Po wyschnięciu są nadal intensywne i pozostawiają ciekawe plamy.
Faktura jest wyrazista i ten blok nie nadaje się moim zdaniem do akwareli studyjnych , realistycznych . Najlepiej wychodzą na nim np pejzaże . Polecam ;) 


Vidalion, blok akwarelowy Canson


Drugi blok mialam tylko raz ale ciągle o nim myślę i pamietam jak miło się na nim malowało , chociaż miał bardzo specyficzną fakturę , Plamy były jednolite i gładkie . Myślę że delikatne portrety dzieci były by dla niego najlepsze . Efekt końcowy nie ma inntensywnych kolorów ale tak jakby pastelowe , delikatne . Bardzo ładnie wygląda nakładanie jednego podobnego koloru na drugi.

OPIS PRODUCENTA:
Blok do akwareli Vidalion firmy Canson, zawierający 12 arkuszy drobnoziarnistego papieru w formacie 21 x 29,7 cm i gramaturze 300 g/m².
Vidalion to jeden z najnowszych papierów firmy Canson, stworzony przy współpracy z artystami, by w pełny sposób zaspokoić ich potrzeby. Drobnoziarniste arkusze papieru do akwareli produkowane są w oparciu o tradycyjną technologię, wykorzystującą maszynę cylindryczną, dzięki której Vidalion posiada fakturę zbliżoną do papieru czerpanego. Stworzony w 100% z celulozy, posiada dużą odporność na poprawki korekcyjne. Jego powierzchnia pozwala na tworzenie kompozycji opartych zarówno o fakturę, jak i jej głębie. Wzmacnia przy tym przezroczystość pigmentów i nadaje wyrazistości kolorom.
Vidalion jest papierem bezkwasowym, pozbawionym wybielaczy optycznych, posiadającym zabezpieczenie przeciwgrzybiczne, spełniający normę ISO 9706.

Aquafine Texture, blok akwarelowy Daler Rowney

OPIS PRODUCENTA: Aquafine Texture to 12 arkuszy grubego, wyśmienicie chłonącego wodę papieru o wyraźnej teksturze i masie 300 g/m². Produkowany przy użyciu dziewiczej pulpy drzewnej, buforowany węglanem wapnia, bezkwasowy, odporny na przebarwienia, cechuje się przedłużoną trwałością. Nie zawiera wybielaczy, łatwo zetrzesz linie pomocnicze z jego powierzchni i pozwala na wykorzystywanie fluidu maskującego. Nie ulega deformacją, nie musisz go naciągać ani naklejać. Polecany amatorom, studentom i profesjonalistom. Format A4.


Blok Aquafine jeeest baaaardzo gładki , przypomina w fakturze i dotyku gruby blok techniczny . Ale jest owiele bardziej wdzięczny w malowaniu . Kolory na nim pozostawione nie tracą na wartości nawet po wyschnięciu . Każde pociągniecie pędzlem znacząco się odznacza i tworzy oddzielną plame . Kolory słabo się ze sobą łączą ale ładnie ze sobą współgrają . Ogólnie dla mnie ciężki w malowaniu . Praca przy nim dłuży mi się niezwykle . Ale efekty końcowe bardzo mi się podobają mimo trudów i znojów pracy . 


Aquafine, blok akwarelowy Daler Rowney 

OPIS PRODUCENTA: Papier akwarelowy Daler-Rowney Aquafine jest produkowany przy użyciu nie przetwarzanej – dziewiczej pulpy drzewnej. Jest bezkwasowy i buforowany węglanem wpania aby zapobiec przebarwieniom i zapewnić trwałość. Jest wolny od wybielaczy. Papier Aquafine jest idealny zarówno dla początkujących, studentów jak i dla zaawansowanych. 

Do tych bloków mam mieszane uczucia . Kiedyś dużo na nich pracowałam . Ale do póki nie poznałam innych bloków , po prostu wymieniłam je na lepszy model :) Faktura jest super ale wydaje mi sie ze farba zbyt szybko wyblaka 

Jak sobie przypomnę inne bloki będę aktualizować ten post 
POZDRAWIAM :) Ula 

2 komentarze:

 1. O tak papier ma duży wpływ na efekt :)
  Dobrze popróbować i wybrać najlepszy dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Ewelino ja również podziwiam Pani prace :) Cudoooowne :)
   A papier trzeba dobrać do charakteru :)

   Usuń